تاریخ امروزچهارشنبه , 9 فوریه 2022

عرضه اولیه چیست؟

مقدمه

عرضه اولیه به معنای عرضه اولین بار سهام یک شرکت در بورس است. به زبان دیگر وقتی سهام یک شرکتی برای اولین بار در بازار بورس عرضه می شود می توانیم آن را برای اولین بار بخریم.

این شرکت‌ها احتمالا چند سالی هم فعالیت خوب داشته‌اند و سهامشان هم در آن موقع دست یک عده خاص (سهامی خاص) بوده است. این شرکت ها می بایست برای عرضه در بازار سهام از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شوند.

چرا عرضه اولیه ها اکثرا سودده هستند؟

خیلی‌ها اعتقاد دارند که عرضه‌های اولیه در بورس مانند یک گنج پنهان هستند. یعنی ما هرچی بخریم به احتمال خیلی بالایی سود کرده‌ایم، واقعیت هم همین است. در چند سال گذشته می‌توان گفت تمامی آن ها سودده بوده‌اند.

لیست عرضه اولیه های سال 96

لیست عرضه اولیه های سال 97

لیست عرضه اولیه های سال 98

چگونه عرضه اولیه موجب سودرسانی می‌شود؟

هنگام عرضه تحلیلگران آن را بررسی می‌کنند و آن شرکت را از نظر قیمت ارزش‌گذاری می‌کنند. آن ها متوجه می‌شوند که مثلا قیمت هر سهم این شرکت ۱۰۰۰ تومان ارزش دارد ولی سازمان بورس به دلیل این که قصد دارد استقبال زیادی از این عرضه بشود قیمت را پایین تر اعلام می کند.

خود این شرکت هم این تحلیل‌ها را راجع به قیمت سهام خودش می‌داند. اصولا برای اینکه از عرضه‌ سهام شرکتشان استقبال بشود آنها هم حاضر‌ هستند قیمت سهام خود را یک مقداری پایین‌تر از ارزش واقعی خودشان بدهند و به فروش برسانند.

اصولا بعد از عرضه‌ این سهام‌ها تا چند روز پشت سر هم سود می دهند. بسته به بزرگی آن شرکت و آن حجمی از شرکت که خودش را می‌خواهد به فروش برساند مشخص کننده این است که حدودا به هر نفر چقدر سهام می‌رسد.

اصولا برای عرضه‌های اولیه در روز اول یک مقداری مشخص می‌کنند. در آن روز نمی توان بیشتر از این سهام آن شرکت را خریداری کرد. این محدودیت با توجه به ارزش شرکت تعیین خواهد شد. از فردای آن روز همه چیز مثل حالت عادی خواهد شد. فقط در روز عرضه این محدودیت وجود دارد که عدالت بین سهامدارها اتفاق بیافتد.

هر سال چند شرکت عرضه می شوند؟

معمولا هر ماه یک یا دو شرکت در بورس یا فرابورس عرضه اولیه می شوند. غالبا چند روز قبل از عرضه اولیه اطلاعیه آن توسط بورس یا فرابورس منتشر می شود. سپس یک روز مشخص (مثلا 2 یا 3 روز بعد) را برای زمان عرضه اولیه مشخص می کنند تا سهام شرکت مذکور به متقاضیان عرضه بشود.

معمولا روز عرضه دو ساعت (یا بیشتر) برای زمان سفارش گذاری جهت خرید مشخص می شود و بعد از چند ساعت مشخص می شود که به هر نفر چقدر سهم از این شرکت رسیده است زیرا همانطور که گفتیم هنگام عرضه عدالت رعایت می شود و به هر نفر تعداد ثابتی می رسد و با دیگری تفاوت ندارد.

ماهی چقدر می شود با خرید عرضه اولیه ها سود کرد؟

این مبلغ به طور ماهیانه متفاوت است اما به ازای هر کد معاملاتی در یک سال به طور میانگین سالی بین 2.4 الی 4 میلیون می شود در سال کسب درآمد کرد.(ماهی 200 الی 350 هزار تومان)

یک امکان بسیار ویژه

با عضویت در کارگزاری فارابی می توانید همه عرضه اولیه را به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به پای سیستم بودن هنگام عرضه خریداری کنید.

نحوه خرید عرضه اولیه به صورت اتوماتیک کلیک کنید

برای عضویت در کارگزاری فارابی یا تغییر کارگزاری کلیک کنید

اگر در مورد گرفتن کد بورسی از کارگزاری فارابی سوالی برایتان پیش آمده  ” کلیک کنید

اگر سوالی یا مشکلی در فرایند ثبت نام  داشتید می توانید از این لینک با پشتیبان در تلگرام ارتباط برقرار کنید یا با شماره 09032199166 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.